Żywotność paneli słonecznych jest w dużej mierze uzależniona od rodzaju paneli i ich producenta. Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne, które są uważane za wyższej jakości, zmniejszają swoją wydajność o około 0,5% rocznie, podczas gdy cienkowarstwowe panele słoneczne, które są nieco tańsze, szybciej się zużywają i mają krótszą żywotność.
W ujęciu procentowym eksperci szacują, że panele słoneczne działają z 90% wydajnością energetyczną przez pierwsze dziesięć lat
Następnie 80% przez kolejne 15 do 20 lat. Po tym czasie pogorszenie wydajności jest bardziej wyraźne. Nie oznacza to, że instalacja fotowoltaiczna przestaje działać, ale oznacza to znaczne pogorszenie jej wydajności.
Czy można przedłużyć żywotność paneli słonecznych?
W tym momencie możesz się zastanawiać, czy możliwe jest wydłużenie żywotności paneli słonecznych w celu zwiększenia opłacalności instalacji. W zasadzie niszczenie paneli fotowoltaicznych jest nieuniknione, chociaż możemy maksymalnie wydłużyć ich żywotność i uniknąć przedwczesnego zużycia.
Jednym z kluczy do osiągnięcia tego jest odpowiednia konserwacja całej instalacji
Zasadniczo konserwacja paneli słonecznych jest bardzo prosta, ponieważ nie mają one ruchomych części. Jednak jest to również bardzo potrzebne, zwłaszcza jeśli chodzi o czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Mowa tutaj m.in. o regularnym czyszczeniu paneli z kurzu, zabrudzeń oraz zalegającego w zimie śniegu. Oprócz okresowego czyszczenia paneli, dobrze jest zatrudnić instalatora lub autoryzowaną firmę (fotowoltaika w Warszawie) do sprawdzenia całego systemu i wykrycia wszelkich problemów, które mogą powodować problemy w przyszłości (odsłonięte kable, luźne części, uszkodzenia itp.). Szybka interwencja i usunięcie problemu w zarodku sprawi, że nie będzie on dalej postępował i negatywnie wpływał na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Ponadto, powinniśmy podjąć środki zapobiegawcze, aby upewnić się, że w pobliżu instalacji nie ma przeszkód ani potencjalnych zagrożeń, takich jak drzewa, których gałęzie mogłyby uszkodzić panel. Zapewni to również lepszą ekspozycję paneli fotowoltaicznych na słońce, dzięki czemu wytworzą one więcej energii.