Odpowiednia wentylacja jest niezbędna do prawidłowego obiegu powietrza oraz pozbywania się zanieczyszczeń w każdym pomieszczeniu. Wentylatory ścienne odgrywają często kluczową rolę w przywracaniu odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniu. Jakie są rodzaje wentylatorów ściennych i do czego one służą?
Rodzaje wentylatorów ściennych montowanych w domach
Obecnie na rynku najbardziej popularny jest wentylator ścienny osiowy. Posiada wirnik zamocowany na osi, wzdłuż której odbywa się ruch powietrza. W ten sposób zapewnia nam nawiew lub wywiew powietrza.
Z kolei wentylator promieniowy, ma wirnik umieszczony prostopadle do osi, wzdłuż której odbywa się obieg.
Ze względu na przeznaczenie oraz zakres swojej pracy wentylator ścienny dzielimy na:
- Wyciągowy wysysa powietrze na zewnątrz. Doskonale sprawdza się prawie w każdym pomieszczeniu, oczywiście przy dobraniu parametrów do odpowiedniej kubatury.
- Wywiewny to urządzenie mechaniczne, które wymusza ruch powietrza. Nawiewnikami powietrze napływa do pomieszczenia, a wyrzucane jest na zewnątrz przez kratki wentylacyjne, przy jednoczesnym napływie świeżego powietrza.
- Rewersyjny jednocześnie zmienia kierunek przepływu powietrza oraz zmienia kierunek obrotów.
Wentylator ścienny powinien mieć moc dobraną do powierzchni, odpowiednią wydajność oraz niski poziom generowanego hałasu.
Jakie zastosowania mają wentylatory ścienne?
Wentylatory ścienne są jednym z głównych elementów skutecznej wentylacji w pomieszczeniach. Najczęściej służą do powiększania naturalnej cyrkulacji powietrza, kontroli temperatury i wilgotności. Dzięki temu skutecznie usuwają różne zanieczyszczenia, zmniejszają wilgotność oraz wyciągają nieprzyjemne zapachy.
Stosowane są jako nawiew i wywiew w systemie wentylacyjnym. Oczywiście bardziej rozbudowane modele mogą pełnić bardziej złożone funkcje.
Odpowiednio założone i użytkowane wentylatory zabezpieczają nas przed m.in. pleśnią, rdzą, wilgocią oraz pękaniem ścian i sufitów.
Wpływają one bezpośrednio na zdrowie i samopoczucie osób, które przebywają w danym pomieszczeniu.
Często chronią nas przed różnymi chorobami od układu oddechowego, alergii, po przewlekłe zmęczenie.
Oczywiście wpływają także na prawidłowy stan ścian pod względem odprowadzania wilgoci i zabezpieczenia przed pękaniem.
Wentylator ścienny powinien być właściwie zaplanowany do pomieszczeń w każdym budynku. Najbardziej przydatny jest w pomieszczeniach z obiegiem wody lub pary, czyli kuchni, kotłowni i łazienki.